Jak prawidłowo jeść sushi

Coraz częściej wybieramy japońskie restauracje, aby przeżyć niezwykłe chwile w przepięknej atmosferze. Wybieramy sushi gdy, chcemy świętować realizację celów osobisty i zawodowych, spędzić miły czas w gronie najbliższych, ale również spotkania biznesowe są prowadzone właśnie w restauracjach sushi. W jaki sposób cieszyć się tymi chwilami i prawidłowo zamówić i jeść sushi?

W jaki sposób zamówić sushi?

Przechodząc do zamawiania sushi, warto skorzystać z informacji dostępnych w menu lub zapytać o rekomendacje osoby, która obsługuje twój stolik. Warto zamówić zestaw, która składa się z kilkudziesięciu sztuk sushi z różnych rodzajów. Czekając na zamówienie, kelner może podać Ci herbatę matcha, wino lub sake oraz czekadełko.

Sposoby jedzenia sushi

Sushi można jeść na dwa sposoby. Pierwszy sposób to jedzenie pałeczkami. Są to najczęściej dwa drewniane lub metalowe pałeczki, które mają zwężoną jedną stronę, i to właśnie tą częścią łapiemy kawałki sushi. Warto wcześniej poćwiczyć jedzenie za pomocą pałeczek. Drugi sposób to jedzenie palcami . Kiedyś sushi było postrzegane jako fast food i wtedy jedzenie palcami jest jak najbardziej zasadne. Natomiast obecnie, jedzenie pałeczkami jest najbardziej popularne. Zabrania się jedzenia sushi widelcem i nożem, ponieważ tracisz wtedy kompozycję smaków sushi. Kawałki potrawy są na tyle niewielkie, aby można było je zjeść za jednym razem.

Jakie kawałki sushi zjeść na początku?

W pierwszej kolejności zacznij od kawałków sushi z białą rybą. Mięso białej ryby jest delikatne w smaku, a najczęściej wykorzystywane są kawałki dorady i płastugi. Następnie przejdź do bardziej wyrazistych i tłustych smaków ryby takich jak tuńczyk. Dzięki tej kolejności jedzenia będziesz cieszyć się delikatnymi, a później wyrazistymi smakami ryby.

Sos sojowy i inne sosy do sushi

Sos sojowy podczas jedzenia sushi służy do namaczania krążków, nadaje im słony smak i sprawia, że jest on bardziej wyrazisty i podkreślony. Oprócz tradycyjnego sosu sojowego, na stole może się pojawić sos teryiaki, sos tonkatsu, czy sos majonezowy.

Wasabi, czyli chrzan japoński, który wzmocni smak każdego kawałku

Wasabi jest podawane z większością restauracji sushi. Może zostać dodane do kawałków sushi lub na talerzyku obok kawałków sushi. Z wasabi należy jednak uważać, ponieważ uczucie pieczenia związane z jedzeniem zbyt dużej ilości wasabi może być naprawdę bolesne. Jeśli nie chcesz, aby wasabi zostało dodane do potrawy przez sushi mastera, to poproś osobę obsługującą twój stolik o niedodawanie chrzanu japońskiego do sushi.

Marynowany imbir do oczyszczania kubków smakowych

Jedząc sushi, możesz otrzymać kawałki potrawy w dowolnej kolejności, zgodnie z twoim życzeniem. Jednak delikatne smaki kawałków z białą rybą lub owocami morza, mogą zostać zdezorientowane, jeśli nadal masz poprzedni smak na języku. W takich przypadkach pamiętaj, aby przed przejściem do następnego dania zresetować kubki smakowe marynowanym imbirem zwanym często „gari”. „Gari” to bardzo cienko krojony imbir marynowany w słodkim occie. Jest mocno orzeźwiający i ma słodko-kwaśno-ostry smak. Usuwa smak wszystkiego, co ostatnio miałeś w ustach, dzięki czemu możesz odświeżyć swoje kubki smakowe po jednym kawałku sushi i przygotować się na następny. Możesz również zjeść sushi z kawałkiem imbiru zanurzonego w sosie sojowym na wierzchu. Wtedy kawałki sushi zyskują zupełnie nowy, odświeżający smak.

Jak jeść sushi, które jest serwowane na ruchomej taśmie

W niektórych restauracjach sushi spotkasz się z przenośnikiem taśmowym, gdzie na taśmie transportowej ustawiane są niewielkie talerze z różnymi rodzajami sushi. Ludzie widzą sushi, wybierają dowolny talerz, który chcą zjeść, i odbierają go z przenośnika taśmowego. Samoobsługowy styl restauracji sushi z przenośnikiem taśmowym sprawia, że ceny sushi są zazwyczaj niższe niż w tradycyjnych restauracjach. Ceny każdego talerza są oznaczone kolorem talerza. W większości przypadków na talerzu będą znajdować się dwa kawałki sushi. Nawet jeśli dane sushi jest już na przenośniku taśmowym, możesz zamówić nowe. Jeśli chcesz naprawdę świeżego kawałka sushi, polecam go zamówić, nawet jeśli zajmuje to trochę czasu. W niektórych restauracjach na przenośniku taśmowym znajdują się również przekąski, napoje i desery. Jest to bardzo cieakwy sposób podawania sushi, ale w restauracjach w Polsce nie jest to zbyt popularne.

Zamawianie i dostawa w sushi Kraków – W restauracji Sushi Kraków możesz skosztować wielu różnych rodzajów sushi w niezobowiązującej atmosferze. Jest to idealne miejsce na randkę, spotkanie ze znajomymi lub spotkanie biznesowe. Możesz również zamówić sushi z dowozem na terenie Krakowa. Jeśli obawiasz się jedzenia pałeczkami i chcesz poćwiczyć, to zestaw sushi zamówiony z dowozem do domu to idealny moment na trening jedzenia sushi pałeczkami. Postępując zgodnie z naszymi wytycznymi, przybliżasz się do japońskiej kultury jedzenia sushi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *